در جمع‌آوری و ارسال اطلاعات کمک کنید!

در مناطق کویری زندگی می‌کنید؟

یوزپلنگ  سالیان نه چندان دور در مناطق بیابانی کشورهای منطقه، از عربستان تا هندوستان زندگی می‌کرد. امروز یوزپلنگ آسیایی را که با نام یوزپلنگ ایرانی نیز می‌شناسیم، با تراکم بسیار پایین در نیمه شرقی، بخصوص استانهای یزد، سمنان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و خراسان رضوی زیست می‌کند. برخلاف باور عمومی، یوزپلنگ عمدتا در زیستگاه های تپه ماهوری و کوهپایه ای مناطق کویری یافت شده و به ندرت در مناطق دشتی دیده می شود.شکار غیرمجاز طعمه ها و تصادفات جاده ای مهمترین عوامل ازبین رفتن یوزپلنگ آسیایی به شمار می‌رود.

بخش اعظم زیستگاه‌های مطلوب یوزپلنگ در ایران خارج از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت از محیط‌زیست قرار دارد. مناطقی که پوشیده از شهر، روستا، جاده، معدن و دیگر آثار توسعه‌ انسانی هستند. حضور و رفت و آمد انسان در اینگونه مناطق، کار را برای پایش با دوربین تله‌ای سخت می‌کنند. لذا پایش این مناطق نیاز به پیمایش میدانی،  ردزنی، مصاحبه با مردم بومی و… دارد. با توجه به گستردگی زیستگاه یوزپلنگ در کشور، امکان بررسی تمامی این مناطق که در سطح شش استان پراکنده اند را غیرممکن می‌سازد. تیم «جستجوگران امید» امیدوار است با کمک پایشگران محلی خود در مناطق مختلف کشور که گزارش‌هایی از حضور گونه دارند تمامی اطلاعات را جمع‌آوری و صحت سنجی کند. در صورتیکه این اطلاعات امیدبخش باشند، تیم به منطقه مورد نظر اعزام خواهد شد تا شواهد را از نزدیک بررسی کند و در صورت تضمین امنیت منطقه، اقدام به دوربین‌گذاری محدود نماید.

تمامی این موارد بدون یاری پایشگران محلی غیرممکن خواهد بود. لذا از شما دعوت می‌کنیم تا در صورتیکه تجربه رد زنی و یا جمع‌اوری اطلاعات دارید، در این پروژه به ما بپیوندید. پایشگران محلی می‌توانند محیط‌بان، کارشناس محیط‌زیست یا صرفا فردی علاقمند اما با تجربه در فعالیت‌های مشابه باشند. لطفا اگر خود را مشتاق به همکاری با ما می‌بینید و دغدغه حفظ یوزپلنگ دارید، اطلاعات خود را با کمک فرم روبرو برای ما ارسال کنید.

با تکمیل فرم زیر برای مشارکت در جستجو ثبت‌نام کنید

تکمیل تمامی موارد به جز ارسال رزومه الزامی است.